Kamienie milowe w historii zapisu tekstu

Kamienie milowe w historii zapisu tekstu

Żyjący w dzisiejszych czasach człowiek może mieć już coraz to mniejszą styczność z tekstem drukowanym na zwykłej kartce papieru. Wynika to z faktu iż coraz to większa ilość tekstów istnieje tylko i wyłącznie jako zapis elektroniczny, który czyta się na urządzeniach elektronicznych z ekranem takich jak komputery, tablety, smartfony albo czytniki e-booków. Jest to rozwiązanie dosyć praktyczne i oszczędzające miliony ton papieru, a przez to także pozwalające żyć wielu lasom (ale wcale nie takie ekologiczne gdyż do produkcji tych urządzeń elektronicznych zużywa się ogromne ilości rzadkich surowców, które trzeba wydobyć z wnętrza Ziemi co musi wiązać się z jej dewastacją, a jak każdy zdaje sobie sprawę cykl życia tych urządzeń jest coraz to krótszy i coraz to więcej tych surowców trzeba wydobywać). Jednak czytanie słów zapisanych na kartce papieru ma w sobie pewien urok, czego nie da się porównać z ekranem monitora, a poza tym jest bardziej zdrowe dla oczu.

W historii zapisu tekstów na papierze wyróżnić można kilka tzw. kamieni milowych, z których bez dwóch zdań najważniejszym był wynalazek druku, którego w XV w. dokonał Gutenberg. Każdy zna to nazwisko z podręczników szkolnych, to jego zasługa że w przeciągu ostatnich 500 lat rozwój ludzkości dokonał skokowego rozwoju i że możemy cieszyć się teraz z tych wszystkich wynalazków jakie używamy na co dzień. Gdyby taki wynalazek nie miał miejsca to nie byłoby rozwoju edukacji, który doprowadził do gwałtownego wzrostu ilości oświeconych ludzi i nowych wynalazków. Druk za pomocą ruchomych czcionek spowodował gwałtowne potanienie wszelkich książek (które wcześniej kosztowały majątek gdyż musiały być przepisywane ręcznie), które mogły trafić do mnóstwa ludzi jacy wcześniej nie mogli sobie na nie pozwolić. Wywołał też wiele ruchów społecznych jak choćby Reformację, która uwolniła umysły wielu ludzi spod kontroli Kościoła Rzymskokatolickiego.

maszyna do pisaniaNastępnym wynalazkiem, o którym warto napisać było wynalezienie w 1867 maszyny do pisania przez amerykańskiego konstruktora Christophera Latham Sholes’a. Od tego czasu ludzie zyskali możliwość nie tylko przeczytania tekstów zapisanych łatwymi do odczytania maszynowymi krojami pisma, ale także możliwość ich zapisywania. W dodatku zapisywania w szybszy niż odręcznie sposób. Pisanie na klawiaturze maszyny do pisania pozwala zapisać większą ilość słów w krótszym czasie, a poza tym taki tekst jest łatwy do odczytania w przeciwieństwie do pisma odręcznego. Ten wynalazek musiał zatem wpłynąć na rozwój dziennikarstwa i pisarstwa. Ludzie o tzw. lekkim piórze mogli od tego czasu o wiele szybciej przelać na papier wszelkie myśli jakie zalegały im w głowach. Ciekawą sprawą jest także taka kwestia, że tekst zapisany na maszynie do pisania łatwo jest tworzyć w kilku kopiach za jednym razem. Wystarczy włożyć kalkę między kartki i maszyna do pisania odbijając znak na papierze odbije go w kilku kopiach jednocześnie. Ta cecha tego urządzenia sprawdziła się w pracy biurowej.

Dalej mamy już tylko wprowadzenie do powszechnego użytku komputerów, które jeszcze bardziej ułatwiły pracę z tekstem, ale ponieważ w tym tekście chciałem pisać o bardziej „analogowych” sposobach na zapis tekstu to temat ten na razie pominę, choć może wrócę do niego w przyszłości bo jest to szalenie ciekawy fragment historii zapisu słów.