Płyty winylowe – podróż w czasie

gramofon

Płyty winylowe – podróż w czasie

Osoby, których dzieciństwo przypadło na lata 60–te czy 80–te wspominają z rozrzewnieniem urządzenia jakie mieli w domu rodzice. Czarno–biały telewizor, maszynka do krojenia chleba, grzałka do wody, prodiż, a nade wszystko – gramofon. Pierwsze utwory o Puszku–Okruszku, czy bajki muzyczne, gdzie aktorzy według starej szkoły wymawiali „L” zamiast „Ł” ukształtowały upodobania dzisiejszych 40/50–latków. Płyty winylowe, słuchane aż do zdarcia, ukochane i poznane na pamięć, były skarbem. Całe kolekcje płyt zajmowały mały regał lub meblościankę.

winyle

winyle

Dzisiaj gramofon, nie ma nic wspólnego ze starym rzęchem, ale zazwyczaj jest to wysokiej klasy sprzęt. W dobie internetu można posłuchać muzyki online, ale niektórych utworów nie ma w sieci, znaleźć je możemy jedynie na płycie winylowej. Szczęśliwcy, którzy dbali przez dziesiątki lat o swoje gramofony, być może mogą się nimi nadal cieszyć. Choć wątpliwe, by po tylu latach, były one w 100% sprawne. Regularna konserwacja i wymiana poszczególnych części pozwala niekiedy na użytkowanie i odtwarzanie płyt winylowych.

Kolekcje płyt gramofonowych z lat 70–tych czy 80–tych są prawdziwą gratką. Istnieją co prawda popularne płyty z tamtych lat, które są dostępne i niedrogie. Białe kruki wśród winyli, mogą być bardzo drogie i rzadko widuje się je w sprzedaży.

Gramofon dzisiaj kojarzy się z zapalonymi melomanami, oldschoolowymi ludźmi, którzy kochają styl „vintage” i niecodzienne kolekcje. Nie tylko miłośnicy retro decydują się na zakup. W dobie chińszczyzny i bylejakości, solidny i przyjemny dla oka sprzęt jest na wagę złota. Płyty winylowe nie należą do najtańszych, podobnie jak gramofon. Jednak dla wielu ludzi jest synonimem prawdziwej muzyki. Daje również możliwość obcowania z pięknymi przedmiotami, jakimi są niewątpliwie płyty winylowe i designerskie gramofony.