Strony internetowe – jak wygląda współpraca z wykonawcą?

Strony internetowe – jak wygląda współpraca z wykonawcą?

Nikogo nie trzeba chyba w dzisiejszych czasach przekonywać, że strona internetowa jest jednym z najważniejszych elementów w działalności promocyjnej każdej firmy. Dokonując decyzji o doborze firmy, która miałaby się zająć utworzeniem czyjejś firmowej strony www na początku najistotniejsze jest zapoznanie się z portfolio wykonanych przez nią prac. Najgorsze co można zrobić to kierowanie się jedynie ceną z wiarą w to, iż najtańsza firma może stworzyć serwis internetowy o jednakowej klasie jak ta droższa. Zapoznanie się z realizacjami zapewni ocenę czy pomysły firmy są na satysfakcjonującym poziomie, jaki celuje w smaki klienta.

Bardzo dobrze by było gdyby dokonało się również analizy stron www konkurentów, aby na ich bazie określić własne wymagania. Przegląd takich witryn powinno się przedstawić agencji. Nieuniknione jest również naszkicowanie wstępnej architektury witryny internetowej, to znaczy wykazu podstron, które będą zawarte na witrynie internetowej. W tymże etapie prac można polegać na współpracy z agencją internetową – zobacz tutaj. Korzystnie jest wcześnie pomyśleć o ułożeniu tekstów do strony internetowej, ponieważ standardowo nie włącza się to do obowiązków wykonawcy, a zwykle treści na stronę klient przekazuje w ostatecznym terminie, kiedy właściwie serwis internetowy od strony technicznej jest już zakończony, co może skutkować opóźnieniami gdy niektóre rzeczy trzeba robić od nowa.

Niezwykle odpowiednie jest wysłanie wykonawcy paru adresów serwisów internetowych, jakie trafiają w gusta klienta (jakichkolwiek, nie muszą być z jednakowej branży), aby grafik miał wyobrażenie w jakim stylu stworzyć szatę graficzną witryny.

Jeżeli witryna internetowa ma bazować na jakimś systemie zarządzania zawartością (CMS), to w pewnych sytuacjach bardzo pożądane jest, żeby był to CMS typu „open source”. W stosunkowo rzadkich wypadkach nieodzowne jest stworzenie CMS od podstaw dla wyjątkowego projektu, lecz jeżeli dana agencja internetowa zniknie z rynku, to potencjalne modyfikacje takiego systemu będą dość problematyczne i szalenie kosztowne. W odróżnieniu system zarządzania treścią rodzaju „open source” bez większego wysiłku może zostać zmodyfikowany przez jakąkolwiek inną firmę.

O ile do zadań agencji zalicza się zwykle również zajęcie się zamówieniem domeny i założeniem serwera w imieniu swego klienta, to absolutnie trzeba zwrócić niezwykle baczną uwagę na to, czy usługi te utworzone są na imienne dane kupującego, nie zaś agencji. Rejestracja tych usług w imieniu agencji jest w większości przypadków kompletnie niedopuszczalna. Winno się oczekiwać od zleceniobiorcy dostarczenia pełnych danych dostępowych, a w przypadku zakończenia współpracy zmienić wszystkie hasła.

Przeróżne modyfikacje oraz aktualizacje są dość drażliwą sprawą podczas prac nad witryną internetową. Modyfikacje podczas budowy serwisu www mogą wywoływać poszerzenie zasięgu czynności jakie agencja internetowa musi przeprowadzić oraz są bazą do modyfikacji ceny skalkulowanej dla mniejszego nakładu czasu.